Azot azotlu azot kullanımı için azot doldurma makinesi

1. Lastik stabilitesini ve konforunu geliştirin

Azot gazı neredeyse atalet diatomik gaz, kimyasal doğa son derece canlı, oksijen moleküllerine göre gaz molekülleri, sıcak ve soğuk büzülme, deformasyon aralığı küçük, lastik lastik duvar hızının sızma havadan yaklaşık% 30 ila 40 daha yavaş, Kararlı lastik basıncını korumak, lastik stabilitesini artırmak, sürüş konforunu sağlamak; Azot ses iletimi düşük, normal hava 1/5 eşdeğerdir, azot kullanımı etkili lastik sesi azaltabilir, seyahat hızını artırmak.

2. Patlamayı ve kaçağı önlemek için

Patlama, trafik kazasında bir numaralı katil. İstatistiklere göre, otoyoldaki trafik kazalarının% 46'sı, lastiğin başarısızlığından kaynaklanıyor ve bu da toplam lastiklerin% 70'ini oluşturuyor. Araba çalışırken, zemin ile olan sürtünme nedeniyle lastik sıcaklığı yükselir, özellikle yüksek hızlı sürüş ve acil frenleme, lastik gazı sıcaklığı hızla yükselir, böylece lastik basıncı yükselir, bu nedenle patlama olabilir. Yüksek sıcaklık lastiklerin kauçuk yaşlanmasına, yorulma mukavemetinin azalmasına, yoğun izlerin aşınmasına yol açar, fakat aynı zamanda ponksiyonda önemli bir faktör olabilir. Oksijen ve yağın neredeyse hiç nem içeriği nedeniyle genel yüksek basınçlı hava, yüksek saflıkta azot ile karşılaştırıldığında, termal genleşme katsayısı düşük, düşük ısı iletkenliği, yavaş sıcaklık, lastik ısı hızını azaltarak, Özellikler, bu nedenle büyük ölçüde Ponksiyon riskini azaltmak.

3. Lastiğin ömrünü uzatın

Azot kullanımından sonra, lastik basıncında dengeli bir hacim değişimi küçüktür ve kron tornalama, omuz öğütme, kısmi öğütme gibi lastik düzensiz sürtünme olasılığını büyük ölçüde azaltır; lastik ömrünü uzatır; Lastik eskime havadaki oksijen molekülleri oksidasyon, gücü ve elastikiyet sonrası yaşlanma azalır ve lastik ömrü nedenlerinden biri nedenlerinden biri neden çatlakları, nedenlerinden biri. Azot ayırma birimi havadaki oksijen, kükürt, yağ, su ve diğer safsızlıkları önemli ölçüde azaltabilir ve lastiği astarın oksidasyon derecesini ve lastiğin aşınmasını azaltır, lastiği uzatarak metal jantı korozyona uğratmaz Yaşam, Aynı zamanda ağız kenarı pasının durumunu azaltmak için büyük ölçüde.

4. Çevrenin korunmasını sağlamak için yakıt tüketimini azaltın

Lastik basıncındaki artış ve ısıtma sonrası yuvarlanma kuvveti artışı, araç çalışırken yakıt tüketiminde bir artışa neden olacaktır. Dengeli bir lastik basıncının muhafaza edilmesine ve lastik basıncının yavaşlatılmasına ilaveten, nitrojen kuru ve yağdan arındırılmış ve düşük sıcaklık özellikleri düşük, yavaş yürüme özellikleri, yürüyüş arttıkça lastik hızını düşürüyor, küçük kavrama deformasyonunu iyileştiriyor vb. Yakıt tüketimini azaltma amacına ulaşmak için, yuvarlanma direncinin azaltılması. Birleşik Devletler, lastik azotu ve hava dolu deneylerin karşılaştırmasını yapmıştır. Deney sonuçları, azot dolumunun hava ile doldurulmuş lastiklerden% 26 daha fazla olduğunu gösteriyor. Azot dolu lastikler, lastik basıncının tasarımına göre şişirilebilir, otomobil yakıt tüketimi göstergeleri tasarlandığında elde edilebilir. Deneyler azot dolu lastiklerin% 2-10 yakıt tankıyla doldurulduğunu gösteriyor. Hava kirliliğini etkin bir şekilde azaltmak. Brezilyalılar uyguluyorlar, elli bin kilometreyi dolduran azot hala qi'ye ihtiyaç duymuyor. Azot lastikleri hava lastiklerine kıyasla daha dayanıklıdır. Çıplak lastikler, lastik sırtı kaybına uymayan lastiklerden% 48 daha fazla hava geçirmez lastik üretir.