Ana sayfa > Haberler > İçerik

Modern Endüstride Yaygın Olarak Kullanılan Hava Ayrıştırma Azotu Makinesi

Feb 04, 2019

1. Kriyojenik hava ayrıştırmasından azot üretimi:

Kriyojenik hava ayrıştırması, yaklaşık birkaç on yıllık bir geçmişi olan geleneksel bir azot üretim yöntemidir. Ham madde olarak havayı kullanır, sıkıştırır, arındırır ve sonra havayı sıvı havaya sıvılaştırmak için ısı değişimini kullanır. Sıvı hava esas olarak sıvı oksijen ve sıvı azotun bir karışımıdır. Sıvı oksijen ve sıvı azotun kaynama noktası farklıdır (1 atmosferde, ilkinin kaynama noktası - 183 ° C, ikincisi ise - 196 ° C'dir). Azot, sıvı havanın damıtılmasıyla ayrılır. Kriyojenik hava ayrıştırma azot makinesi karmaşıktır, geniş bir alanı kapsar, yüksek sermaye yapım maliyeti, ekipmana bir kerelik yatırım, yüksek işletme maliyeti, yavaş gaz üretimi (12-24 saat), yüksek kurulum gereksinimleri ve uzun bir süre Aynı özelliklere sahip PSA ünitelerinin yatırım ölçeği, kapsamlı ekipman, kurulum ve altyapı dahil olmak üzere 3 500 Nm3 / h altındaki ekipmanlara yönelik kriyojenik hava ayırma ünitelerinden% 20 -% 50 daha düşüktür. Kriyojenik hava ayırma azot makinesi, büyük ölçekli endüstriyel azot üretimi için uygundur, orta ve küçük ölçekli azot üretimi ekonomik değildir.

2. Moleküler eleklerden hava ayrıştırma yoluyla azot üretimi (PSA veya PSA):

3000Nm3 / saat'in altındaki azot makinesinde, oldukça rekabetçi ve küçük ve orta ölçekli azot kullanıcıları tarafından gittikçe daha fazla memnuniyetle karşılandı. PSA azot üretimi, küçük ve orta ölçekli azot kullanıcıları için tercih edilen yöntem haline gelmiştir. Çünkü havanın hammadde olarak kullanılması, adsorban olarak karbon moleküler elek, basınç salınımlı adsorpsiyon prensibinin kullanılması, genel olarak PSA azot üretimi olarak bilinen azot ve oksijenin ayrılması için oksijen ve azotun seçici olarak adsorbe edilmesi için karbon moleküler elek kullanılması. Bu yöntem, 1970'lerde hızla geliştirilen yeni bir azot üretim teknolojisidir. Geleneksel azot üretim yöntemiyle karşılaştırıldığında, işlem basit, oldukça otomatik, hızlı gaz üretimi (15-30 dakika), düşük enerji tüketimidir, ürün saflığı kullanıcı gereksinimlerine, kolay kullanım ve bakımına göre daha geniş bir aralıkta ayarlanabilir işletme maliyeti ve cihazın güçlü bir şekilde uyarlanabilirliği.

3. Zar hava ayrımı ile nitrojen üretimi (içi boş elyaf zar ayrımı):

Hammadde olarak havanın kullanılmasıyla, oksijen ve azot, belli basınç altında oksijen ve azot gibi farklı özelliklere sahip gazların geçirgenlik oranları ile ayrılır. Diğer azot makineleriyle karşılaştırıldığında, daha basit yapılı, daha küçük hacimli, anahtarlama valfı yok, daha az bakım, daha hızlı gaz üretimi (<3 dakika),="" uygun="" kapasite="" artışı,="" vb.="" avantajları="" vardır.="" azot="" saflığı%="" 99,5'ten="" azdır="" ve="" en="" iyi="" fonksiyon-fiyat="" oranına=""> Azotun saflığı% 98'in üzerinde olduğunda, PSA azot makinesinin fiyatı, aynı spesifikasyondaki PSA azot makinesinin fiyatından% 15 daha yüksektir.